Choď na obsah Choď na menu
 


ZAKYNTHOS sa rozšíril v povedomí ľudí vďaka skvostne zelenej scenérii, zlatistým plážam a pohostinnosti miestnych obyvateľov. Veľkou atrakciou ostrova je Navagio - pláž Stroskotancov, kde pred rokmi stroskotala pašerácka loď. ZAKYNTHOS je jedným z najdôležitejších miest, kde sa rozmnožuje chránená korytnačka Caretta-Caretta.
Pre väčšinu návštevníkov bude nezabudnuteľným zážitkom azúrovo modré more s magickými západy slnka a prekrásne scenérie so stovkami jaskýň. Strmé skaly, piesočnaté pláže a divoko rastúce kvety sa vryjú do pamäte spolu s vôňou jazmínu. Preslnené stráne sú k večeru zdrojom omamnej vône jalovcov, tymiánu, šalvie a divokých orchideí.
Väčšina dedín vo vnútrozemí si zachovala svoju tradičnú atmosféru. Ľudia sú známi svojou pohostinnosťou a zmyslom pre zachovanie svojich tradícií a kultúry. Hlavné mesto ZAKYNTHOS so rozkladá na svahoch, odkiaľ je panoramatický výhľad na more. V meste je rad ulíc s arkádami, kde je veľa malých aj väčších obchodov. Jednou z najvýznamnejších pozoruhodností mesta je námornícke a historické múzeum.

Bohatú faunu dopĺňajú korytnačky Caretta-Caretta, ktoré sa stali neoficiálnym symbolom ZAKYNTHOSu. Zátoky Laganas a Gerakas sú jedným z najdôležitejších miest rozmnožovania tohto vzácneho druhu. Na priľahlom neprístupnom ostrovčeku Pelouzo žije aj malá kolónia stredomorských tuleňov Monachus-Monachus.

 

Alykes a Alykanas

 

Alykes a Alykanas sú skvelou voľbou pre tých z vás, ktorí chcete utiecť od turistického ruchu. Je to viac tradičná, novo objavená oblasť, kde sú krásne piesočnaté pláže bezpečné pre deti. Letovisko vhodné pre všetkých, ktorí hľadajú kľud a relaxačnú dovolenku. Niekoľko kilometrov na juhu Alykanas sa nachádza malá dedinka Amoudi, ktorá je turisticky nedotknutá. Ak si trochu privstanete budete mať pláž celkom pre seba. Za letoviskom smerom k severu sa nachádza pláž Xigia s výskytom liečivých sírnych prameňov.

 

Amoudi

 

Typická malá romantická dedinka, na severovýchode ostrova nie je žiadnym živým turistickým centrom, naopak sa jedná o turisticky nedotknuté miesto s atmosférou pokoja a pohody. Je tu malý typický rybársky prístav, niekoľko taverien, obchodíkov a srdečne vás i tu privítajú miestni obyvatelia, ktorí žijú svojím pokojným a nerušeným životom. Susedstvo Amoudi je obklopené nedotknutou prírodou s vinicami a olivovými hájmi. Pláže sú piesočnaté s pozvoľným vstupom do mora.

 

Argassi

 

Druhé najväčšie mesto ostrova, vhodné najmä pre mladých ľudí, ktorí sa chcú baviť. Nachádza sa na východnom pobreží, pozdĺž cesty na polostrov Vasilikos. Argassi je považované za najkrajšie a najzelenšie na ostrove Zakynthos. Letovisko leží len 3 km východne od hlavného mesta, s ktorým je pravidelné autobusové spojenie. Hlavná ulica - promenáda, lemujúca pobrežie - nabáda k návšteve nespočetného množstva barov, diskoték, klubov či reštaurácií a obchodíkov. Z Argassi je pekný pohľad na Peloponéz (grécka pevnina).

 

Laganas

Laganas, najvyhľadávanejšie a najrušnejšie miesto na ostrove Zakynthos, leží pri štyri kilometre dlhej prekrásnej piesčitej pláži, ktorá sa postupne znižuje do kľudného a čistého mora.

Toto miesto je vhodné predovšetkým pre všetkých, ktorí sa chcú baviť. Nájdete tu veľa music barov, taverien a niekoľko diskoték. Letovisko sa tiahne okolo pobrežia, takže nepôsobí preplnene. Mesto Zakynthos je vzdialené 20 minút miestnym autobusom alebo taxíkom.

 

Limni Keri

 

Limni Keri je malá príjemná dedinka, ktorá leží na juhu ostrova priamo v Národnom parku Zakynthos. Výhľad na otvorené more s ostrovom Marathonisi a fascinujúcimi západmi slnka Vás zaručene očarí. Dedinka leží v úrodnom údolí, kde miestny obyvatelia pestujú zeleninu a olivy a chovajú domáce zvieratá. Pozdĺž nábrežnej promenády a jednej hlavnej triedy nájdete taverny, reštaurácie, kaviarne, bary, obchody, miestneho pekára a mäsiara.

Pláž je piesočnatá a voda čistá. Vstup do vody je pozvoľný a vhodný aj pre deti, prenájom slnečníkov a lehátok je možný. Miesto je ideálne aj pre vodné športy. Je tu centrum potápania, kde si môžete zaplatiť školu potápania PADI. Podľa medzinárodnej klasifikácie miest pre potápanie je Zakynthos, konkrétne miesto Keri, radený medzi 4 najlepšie potápačské miesta Európy. Prenajať si môžete aj malé motorové člny. Týmito člny sa dostanete na rozprávkovú pláž na ostrove Marathonisi, na ďalšiu nádhernú pláž Marathia, ktorá je dosiahnuteľná aj pešo (3 km od prístavu) a na pláž Marcela alebo na južný mys Keri, kde môžete preskúmať pozoruhodné morské jaskyne s neuveriteľne priezračnou vodou. Z malého prístavu vyplávajú niekoľkokrát denne výletné loďky, ktoré jazdia k jaskyniam, južnému mysu a na okolité pláže.

V Limmat Keri je zastávka miestnej pravidelnej autobusovej dopravy. Môžete sa tak ľahko dostať do krásneho hlavného mesta ostrova.

Na zelenom pahorku asi 4 km od Limni Keri je malebná dedinka Keri so 700 obyvateľmi. Je postavená v typickom štýle s kamennými domami a úzkymi uličkami. Miestnou atrakciou sú sírne pramene. Môžete tu nájsť aj posledný veterný mlyn na ostrove.

 

Tsilivi

 

Mála osada pozdĺž piesočnatej pláže sa v posledných rokoch stala príjemným prázdninovým letoviskom. Leží len 5 km od hlavného mesta. Nájdete tu všetko, čo k perfektnej dovolenke patrí: bary, reštaurácie, taverny, obchody, požičovne, vodné športy. Na pláži si môžete prenajať lehátka a slnečníky. Pláž s pozvoľným vstupom do vody bude vyhovovať rodinám s deťmi. Do krásneho hlavného mesta sa dostanete ľahko miestnou dopravou.

V tesnej blízkosti Tsilivi je mys Gidhakia, romantické miesto s malým prístavom s rybárskymi člnmi a starou benátsku vežou, ktorá má pozoruhodnú pyramídovú strechu.

 

Vasilikos

Malebné prázdninové letovisko, ktoré vzniklo pozdĺž piesočnatej pláže na juhovýchodnom cípe ostrova. Je zasadené v bujnej zeleni, ktorá je tvorená predovšetkým olivovníkmi a borovicami.
Aj tu nájdete malé centrum s obchodmi, tavernami a barmi. Miestna pláž je upravovaná a môžete si tu prenajať ležadlá a slnečníky. V okolí je mnoho krásnych pláží napr. pláž Porto Zoro, Agios Nikolaos (vodné športy), Porto Roma alebo Gerakas (oblasť liahnutí korytnačiek). Je možné podnikať aj romantické vychádzky do prírody, napríklad na neďaleký kopec Hellatos, ktorý podľa mytológie bol domovom bohyne Artemis alebo k ruinám chrámu Agios Nikolaos. Z Vasilikos jazdí autobus do hlavného mesta. Vďaka prekrásnym piesočnatým plážam, tyrkysovo modrému moru a horám porasteným borovicami parí Vasilikos k vyhľadávaným oblastiam ostrova
.

 

Xehoriati

Xehoriati je malá pôvabná dedinka na severovýchodnom pobreží ostrova medzi turistickými strediskami Amoudi a Alikes. Je to jedno z mála posledných miest na pobreží, kde je zachovaná stará dedina so zvykmi miestnych obyvateľov, a kde môžete ešte stále vidieť tradičný spôsob života. Medzi starými domami a chatrčami a medzi modernými vilkami je rad políčok a záhrad, kde si miestni ľudia ešte tradičnými spôsobmi zaobstarávajú živobytie. Poľnohospodárstvo, chov kôz a oviec je stále súčasťou tunajšieho života aj keď v susedstve je už všetko podriadené turistickému ruchu. Toto miesto si v minulosti obľúbili významné osobnosti gréckej kultúry, maliari, spisovatelia, ale aj hudobný skladateľ Mussakis, ktorý tu rád komponoval.
Srdcom dedinky je maličké centrum s obchodom a verejným telefónom. Na pobreží je taverna a obchod. Aj tu je nevyhnutnou súčasťou dedinky starobylý kostol.
Pláž je piesočnatá a pomerne úzka, sem tam je prerušovaná skalami. Miestami sa rozširuje a vytvára tak malé piesočné pláže s kamennými platňami. Nájdete tu aj malý prístav s rybárskymi loďkami. Na pláži v Xehoriati si môžete prenajať lehátko a slnečníky. Na severe aj na juhu od tohto miesta nájdete ďalšie možnosti kúpania na menších a väčších plážach v strediskách Amoudi (1,5 km), Alikanas (2 km) a Alikes (4 km). Tieto miesta tiež ponúkajú bohatý nočný život.
V čase školského vyučovania je v Xehoriati možné využiť niekoľkokrát za deň autobusovú dopravu, ktorá spája toto miesto so všetkými okolitými turistickými centrami. Môžete sa odtiaľ dostať aj do prekrásneho hlavného mesta ostrova Zante, ktoré je vzdialené cca 15 km
.