Choď na obsah Choď na menu
 


Kerkyra, ako sa tento ostrov nazýva v gréčtine, je najsevernejším a zároveň najzápadnejší zo siedmich Iónskych ostrovov, s ktorými tvorí súostrovie Eptanisa. Má rozlohu 592 km2 a žije tu cez 100 000 obyvateľov. Ostrov je známy už z čias Homérových - ten ho opísal v Odyssey a neskôr preslávil tým, že rakúska cisárovná Alžbeta, zvaná Sissi, si tu nechala postaviť letnú rezidenciu - zámok Achillion. Korfu je najzelenší zo všetkých gréckych ostrovov, so smaragdovo zeleným povrchom hôr a útesov, ktoré sa zvažujú do hlbokého, krištáľovo čistého mora. Miestnu vegetáciu tvoria prevažne olivovníky a cyprusy. Návštevníkov priťahuje elegantná architektúra v kombinácii s historickým dedičstvom, špeciálne kultúrou, prírodnou krásou, vzrušujúcim nočným životom a výbornou kuchyňou. Za návštevu rozhodne stojí mesto Korfu - hlavný prístav ostrova a najväčšie mesto v Iónskom mori. Jedinečnosť mesta tvorí typická architektúra, mohutné pevnosti a staré kláštory a úzke aleje, vedúce na odľahlé námestíčka. Večer tu ožívajú diskotéky, vinárne, bary, bistrá aj tradičné grécke taverny a rybie reštaurácie, ktoré uspokoja každého návštevníka.

 

Agios Gordisa

Pri ceste po hrebeni západného pobrežia sa náhle otvorí výnimočné panoráma jedného z najobľúbenejších letovísk ostrova. Strmé útesy sú omývané príbojom otvoreného mora. Nespútaná, zalesnená, skalnatá krajina prechádza v malebné letovisko a krásnu dlhú piesočnú pláž. V centre sa okolo príjemej promenády nachádzajú najrôznejšie obchodíky, typické taverny a reštaurácie. Zaujímavá okolitá hornatá krajina láka k prechádzkam i pešej turistike. Vďaka hornatému okoliu sa stal Agios Gordisa vyhľadávaným cieľom paraglidingu.

 

Agios Georgios

Obľúbené letovisko na severozápadnom pobreží ostrova neďaleko známeho miesta Paleokastritsa je ideálne pre trávenie pokojnej dovolenky. Nechýbajú tu obchodíky so základným sortimentom, taverny a bary, v ktorých možno stráviť príjemné večery, pochutnať si na typickej gréckej kuchyni a započúvať sa do tónov gréckej hudby. Rozľahlá piesočnatá pláž s pozvoľným vstupom do mora je obklopená skalnatým pobrežím porasteným zeleňou. Nachádza sa tu ihrisko pre plážový volejbal, požičovňa ležadiel, lodiek a vodných bicyklov.


Agios Loannis

Malebná pláž s malými zákutiami a bielym pieskom, chránená pred vetrom, je pomenovaná podľa kostolíka Agios Ioannis. Nachádza sa na západnom pobreží ostrova s ​​úchvatným výhľadom na protiľahlý ostrov Délos a má celodenné pravidelné autobusové spojenie s mestom Mykonos. Vládne tu pokojná a pohodová atmosféra. Pláž Agios Ioannis preslávilo nakrúcania oskarového filmu Shirley Valentine.

 

Agios Stefanos

Agios Stefanos alebo tiež San Stefanos je menšie stredisko preslávené dlhou, širokou piesočnou plážou s pozvoľným vstupom do mora. Široký záliv je obľúbený vyznávači windsurfingu a vodných športov. V blízkosti nájdete rybársky prístav, z ktorého odchádzajú lode na blízke ostrovy. Chodník pre peších vás dovedie k mysu, ktorý je najzápadnejším bodom nielen na Korfu, ale i v celom Grécku. V letovisku nájdete požičovne horských bicyklov, motoriek a automobilov, supermarkety, pekáreň, obchody so suvenírmi, diskotéky, bar, herňu a samozrejme tu nechýbajú klasické grécke taverny. Stredisko sa pýši udelením modrej stuhy za najčistejšiu morskú vodu, na plážach nechýbajú sprchy a toalety.

 

Acharavi

Turistické letovisko Acharavi leží v strednej časti severného pobrežia. Je lemované prekrásnou 6 km dlhou plážou, ktorá je omývaná priezračne modrým, čas od času rozvlneným iónskymi morom. Toto pobrežie je priam predurčené vyplniť voľný čas radom vodných športov a návštevou miestneho vodného parku "Hydropolis", ležiaceho medzi Acharavi a Almiros. V areáli je rad bazénov, vodných atrakcií, obchodíkov a dokonca i malé ZOO.

 

Arillas

Pôvodne malá dedinka sa vplyvom turistického ruchu na celom ostrove zmenila v letovisko, ktoré svojim návštevníkom ponúka najrôznejšie možnosti zábavy a využitia voľného času. Olivové háje, cyprusy, citrusy a veľa kvitnúcich kríkov spolu s atraktívnou piesočnou plážou, útulnými tavernami, barmi a supermarkety dotvára obraz malebného živého mestečka. V Arillasu je tiež lekárska služba s česky hovoriacim lekárom. Arillaský záliv je ohodnotený modrou stuhou, ktorá označuje letoviska s najčistejším morom. Na hlavnej pláži sú k dispozícii sprchy.


Barbati

Barbati s malým a pokojným centrom sa rozkladá na strmom úbočí najvyššieho pohoria ostrova Korfu - Pantokrator, ktoré sa nad letoviskom týči ako hradby a vytvára tak zaujímavý kontrast proti priezračne čistému moru. Nájdete tu malé divoké pláže s okruhliakmi, kameňmi či pieskom, ktoré sú schované medzi skalami, ale aj známu kamienkovú pláž "Golden Beach". Pláže ponúkajú široké možnosti vodných a plážových športov (banana, ringo, vodné lyžovanie, parasailing, vodné bicykle, loďky, prenájom slnečníkov a lehátok) či večerné diskotéky.

 

Benitses

Benitses je malá rybárska dedinka blízko Perama, 20 km od Kerkyry) Mesto Benitses sa v posledných rokoch stalo jedným z najvyhľadávanejších turistických letovísk, najmä pre jeho blízkosť a veľmi dobré spojenie s hlavným mestom. Veľký počet obchodov, reštaurácií, taverien a iných zábavných podnikov umožňujú zábavu až do neskorých večerných hodín. Počas dňa je ´tu okrem kúpania možnosť prevádzkovať všetky druhy vodných športov. Pláže sú pokryté čiastočne pieskom a čiastočne drobným štrkom. Boli tu objavené trosky rímskych kúpeľov a možno tu tiež navštíviť morské múzeum "Krásny svet hlbín". Benitses je vhodné nielen pre mladších klientov, ale aj pre rodiny s deťmi.

 

Dassia

Obľúbené turistické letovisko obklopené píniovými hájmi je situované na východe ostrova, vzdialené iba 11 kilometrov od Kerkyry. Okrem širokej ponuky vodných športov na dlhej a nádhernej kamienkovej pláži tu nájdeme i početné bary, reštaurácie, obchody a neprebernú paletu večernej zábavy. Spojenie s Kerkyrou zabezpečuje pravidelná autobusová linka. Transfer z letiska trvá asi 30 minút. Dassia sa rozkladá niekoľko kilometrov pozdĺž pobrežia a nadchne milovníkov rušnejšieho života množstvom obchodíkov, reštaurácií, taverien a diskoték.
Jej dlhá piesočnato - kamienková pláž ponúka okrem leňošenia pri mori výborné možnosti vodných športov. Celá oblasť za plážou sa topí v zeleni a dáva tak za pravdu názvu preberaných z gréckeho jazyka (dasos = les). Píniové a cyprišové háje sa často tiahnu až k moru a poskytujú tak tieň a príjemný chládok. Toto letovisko sa odporúča ľuďom,  ktorí chcú stráviť svoju dovolenku poznávaním ostrova Korfu, pretože Dassia má ideálnu polohu pre výlety po ostrove a to vypožičaným autom, tak aj autobusom, ktorý jazdí nielen do blízkej Kerkyry, ale aj pozdĺž hornej časti ostrova.

 

Ermones

Ermones sa nachádza na západnej strane Korfu v malebnom zálive. Letovisko je obklopené zeleňou, bielymi vápencovými skalami. Pláže sú štrkopieskové. S hlavným mestom ostrova (17 km) je spojené pravidelnou autobusovou linkou. K športovému vyžitiu slúži 18 jamkové golfové ihrisko a dobré podmienky pre potápanie. Raritou mesta je lanovka. Tá zváža hostí ubytovaných v hoteli vysoko na úbočí skaly nad pobrežím priamo na pláž.

 

Glyfada

Mondénne letovisko pre náročných klientov, situované na západnom pobreží ostrova, asi 18 kilometrov od hlavného mesta. Glyfada je známa svojou nádhernou scenériu, lebo leží v zátoke obklopenej lesmi, a naviac sa pýši piesčitou plážou, ktorá je považovaná za najkrajšiu na ostrove. Letovisko je tvorené uzavretým hotelovým areálom mimo miestneho sídla. Transfer z letiska trvá asi 50 minút.

 

Gouvia

Letovisko Gouvia, nazvanej podľa rovnomenného zálivu, leží v rozprávkovo modrej lagúne na severnom pobreží ostrova Korfu, obklopené skalami ktoré ju chránia. Miestna klíma je ideálna pre letnú aj jesennú dovolenku. Leto je tu horúce a voda príjemne teplá na kúpanie až do neskorej jesene. Preto je tiež Gouvia v sezóne veľmi živým rezortom, kam mieria tisícky návštevníkov z celej Európy i iných kontinentov. Veľmi čulý je aj miestny prístav, ktorý denne víta lode a jachty, mimochodom niektoré dokonca veľmi luxusné, zo všetkých kútov sveta.

 

Ipsos

 

Ipsos je pomerne rušné letovisko, ktoré sa nachádza cca 15 km od Kerkyry na východnom pobreží ostrova. Nájdete tu mnoho tradičných gréckych taverien, barov i kaviarní. Letovisko delí od pláže miestna komunikácia. Tunajšia pláž je užšia, je pokrytá hrby pieskom a okruhliakmi. Na pláži nechýba ani ponuka vodných športov.

 

Kassiopi

Kassiopi je jedno z najstarších a najkrajších letovísk na ostrove Korfu. Mestečko vzdialené cca 40 km od hlavného mesta ostrova sa rozkladá medzi dvoma polostrovmi a niekoľkými zálivmi. Nad jedným z nich sa nachádza dominanta mesta, zrúcanina Benátskej pevnosti, odkiaľ je nádherný výhľad na blízke pobrežie Albánska aj na malebný prístav, ktorý je doménou miestnych rybárov.
Kassiopi je obklopené belostnými kamienkovými plážami, ukrytými medzi malými skalnatými zátokami, ktoré poskytujú dostatok súkromia a možností na kúpanie. Na hlavnej pláži sa požičiavajú vodné bicykle, za priaznivé ceny môžete vypožičaným motorovým člnom oboplávať neprístupné pobrežie a navštíviť ďalšie malebné menšie pláže. Pre deti je v blízkosti centra detské ihrisko, k dispozícii sú tiež dva bazény s barom, ktoré môžete po zakúpení nápoja bezplatne využívať.
V mestečku vás určite zaujme malebné centrum okolo romantického prístavu. Len ťažko odoláte ponuke ku krátkemu posedeniu na káve či k vychutnaniu si krásneho večera v jednej z taverien alebo v reštaurácii s rybími špecialitami.
Z Kassiopi je dobré autobusové spojenie tzv. zeleným autobusom do letovísk na severe ostrova (napr. Sidari a vodný park Acharavi) ako aj do hlavného mesta ostrova.

Kommen

Polostrov kommen sa nachádza v blízkosti stredísk Dassia a Gouvia asi 10 km od hlavného mesta Korfu. Je z neho prekrásny výhľad na protiľahlú grécku a severnejšiú albánsku pevninu. Na polostrove sú prevažne luxusné hotely a súkromné ​​vily, čo je ideálne na strávenie veľmi  kľudnej dovolenky v krásnom prostredí. Autom sa pohodlne dostanete do najbližších rušných stredísk ako aj do hlavného mesta. Transfer z letiska: cca 40 minút

 

Liapades

Dvadsať kilometrov na severozápad od hlavného mesta Kerkyra a iba 3 km nad historickou PALEOKASTRITSA nájdete malebnú zátoku strediska Liapades lemovanú skalnatými úbočiami, ktoré Vás očarí nádhernou kamienkovou plážou s takmer nepoškodeným okolím a priezračne krištáľovou vodou Iónskeho mora. Nadchne Vás tu predovšetkým nádherná príroda, uprostred ktorej sa letovisko nachádza. Môžete sa vydať aj na ostatné takmer opustené romantické piesočnaté pláže z ktorých si dovoľujeme menovať napr. pláž Choma.
Liapades leží v krasovej oblasti. Súčasťou tohto romantického mesta je členité pobrežie s mnohými zálivmi a morskými jaskyňami. V zálive, asi 50 m od brehu je v hĺbke okolo 8 m ponorený útes. Okolo tohto útesu je nadpriemerné množstvo života, pre milovníkov potápania je to jedna z najkrajších lokalít v oblasti.
Ideálnym miestom na večernú prechádzku je pôvodná dedina, ktorá sa nachádza cca 1 km ďalej vo vnútrozemí a je povestná svojou typickou gréckou atmosférou. Môžete tu spoznať ešte turistikou nedotknutý život miestnych obyvateľov a túlať sa úzkymi uličkami so zvonicami a útulnými tavernami. Ak snívate o krásnej, romantickej a pokojnej dovolenke, ďaleko od ruchu miest, je pre Vás Liapades ako stvorené.

 

Moraitika - Messonghi

Stredisko na juhovýchode ostrova asi 20 km od Kerkyry, s piesočnatými plážami a živým prostredím, ponúkajúce takmer neobmedzené možnosti športového vyžitia. Rad reštaurácií, diskoték, barov a ďalších zábavných príležitostí spestruje nočný život. Čistotu vody potvrdzuje sezónny výskyt morských tráv. Transfer z letiska trvá asi 45 minút. Messongi ležiace 30 km južne od Kerkyry má piesočné i okruhliakové pláže a atraktívnú prírodu v okolí.

 

Nissaki

Pôvabné mestečko a oblasť na severovýchodnom pobreží ostrova asi 20 km od Kerkyry, s kamienkovou plážou. Obklopené subtropickou zeleňou je ideálnym miestom pre všetkých, ktorí túžia po dovolenke, pri ktorej sa odpočinok pri mori kombinuje so službami na vysokej úrovni. Transfer z letiska trvá asi hodinu.

 

Stredisko Paleokastritsai

Letovisko nachádzajúce sa 25 km severozápadne od Kerkyry v romantickej zátoke obklopenej strmými vápencovými útesmi s jaskyňami, je považované za najkrajšie miesto ostrova. Tu kedysi, obklopené olivovníkovými hájmi, ležalo bájne Homérovej mesto Fajákov. Celkom šesť menších, snehobielych piesočnatých pláží je obmývaných výrazne modrozelenou vodou. Z vrcholu skaly vzhliada byzantský kláštor Panaghie Theotokos: priamo od neho a z vyhliadkových terás "Bella Vista" u dedinky Lakónes sa naskytá skutočne prekrásny pohľad na veľkú časť pobrežia, tzv. "Paleokastritské  zálivy". Transfer z letiska trvá asi 90 minút.

 

Perama

Nádherný Jónsky ostrov Korfu, najzelenší z gréckych ostrovov, letovisko Perama, len 5 km južne od hlavného ostrovného mesta Kerkyra. Miestu dominujú vlastné hotelové piesčité pláže s priezračnou vodou a bezpečným vstupom do mora.

 

Roda

Roda sa nachádza na severe ostrova a rozprestiera sa pozdĺž piesčitých a okruhliakových pláží: je to jedno z najvyhľadávanejších letovísk, ktoré vyrástlo z pôvodnej rybárskej dedinky. Centrum strediska je tvorené hlavnou triedou s množstvom reštaurácií, taverien, barov, obchodíkov a diskoték. Transfer z letiska trvá asi 1 hodinu.

 

Sidari

Sidari, vzdialený od Korfu cca 50 km, pôvodne rybárska dedina, dnes obľúbené letovisko známe svojím rušným nočným životom, leží na severovýchode ostrova. Pláže aj pobrežie v okolí vynikajú neobyčajnou krásou. Žltobiele pieskovce zvláštnych a bizarných tvarov tu vytvárajú veľa zátok a úzkych kanálov, z ktorých najznámejší je určite "Canal D` Amour "(voda je tu však studenšia). Vysoké skalné útesy a ostrovčeky okolo nich sa rozprestierajú k mysu Drastis a ďalej až k Peroulades. Pláže v samotnom Sidari sú piesčité a možno na nich prevádzkovať rad vodných športov (banana, ringo, parasailing, vodné lyžovanie, wakeboard). V centre nájdete veľké množstvo obchodov so suvenírmi, potravinami, ovocím a zeleninou či oblečením, reštaurácií, taverien, rýchlych občerstvení, kaviarní, cukrární, diskoték, barov (i s veľkými obrazovkami pre sledovanie športových prenosov), ďalej potom zmenárne, bankomaty, požičovne áut, motocyklov, bicyklov. Je tu tiež 24 hodinový zdravotný servis (stredisko), lekárske ordinácie, lekárne. Autobusy smerom do hlavného mesta Kerkyry či do Kassiopi jazdia niekoľkokrát za deň (jednosmerný lístok stojí cca 3 €).