Choď na obsah Choď na menu
 


GRÉCKO všeobecne.

 

Klimatické podmienky:

Mierne klimatické pásmo. Zimné obdobie je charakteristické daždivým počasím s teplotami od 5°C do 15°C. Sneh sa v oblasti Atén vyskytuje len zriedka. Letné mesiace sú charakteristické vyššími teplotami (od 15.6. do 31.8. vystúpia teploty až nad 40°C.) Počasie je stabilné, nevyskytujú sa náhle výraznejšie zmeny teploty.

 

História krajiny:

Starovek

okolo r.2000 p. n. l. - príchod prvých Hellénov na územie terajšieho Grécka, založenie Mykén, Argosu

koniec 13.st. p. n. l. - Trójska vojna

okolo r.1050 p. n. l. - Dóri obsadzujú Attiku

776 p. n. l. - začiatok éry olympiád

561-510 p. n. l. - Atény sa stávajú centrom vzdelanosti

507 p. n. l. - Kleistenos zakladá demokraciu v Aténach.

492-480 p. n. l. - Perzské vojny

360 p. n. l. - zjednotenie Grécka pod vedením Filipa II.

336 p. n. l. - nástup Alexandra Veľkého

146 p. n. l. - Grécko pod nadvládou Ríma

323-337 n. l. - cisár Konštantín I. Veľký, nástup kresťanstva

395 n. l. - vpád Gótov do Atén, rozdelenie Rímskej ríše

 

Stredovek

1261 - Byzantská reštaurácia Konštantínopolu

1453 - koniec Byzantského cisárstva

1456 - obsadenie Atén tureckými vojskami

 

Moderné dejiny

1821-28 - grécky národno-oslobodzovací boj proti Turkom

1827 - vytvorenie Národnej gréckej vlády /gróf Johannes Kapodistriou/

1830 - Londýnsky protokol, štátna nezávislosť Gréckeho kráľovstva, garantovaná Veľkou Britániou, Francúzskom a Ruskom

1920-22 - Grécko-turecká vojna

1923 - Mierová konferencia v Laussane

1924 - vyhlásenie republiky / 25.3 /

1935 - obnovenie monarchie

1947-49 - občianska vojna

1952 - vstup do NATO

1964 - kandidatúra na členstvo v ES

1967-74 - vojenská diktatúra

1975 - nová ústava /11.6/

1980 - obnovenie členstva v NATO

1981 - vstup do ES

2001 - od 1.1.2001 zavedené Euro

 

Praktické informácie:

V Grécku na pevnine i na ostrovoch platí východoeurópsky čas. To znamená, že je tam o 1 hodinu viac než u nás.

Bezpečnosť - v porovnaní s ostatnými európskymi krajinami relatívne vysoká.

Predvoľba do Grécka 0030, Atény 0030/1, Korfu 0030/661, Rhodos 0030/241, Kréta 0030/81.

Elektrické napätie je 220 V. V niektorých hoteloch nie sú štandardné zástrčky. Doporučujeme vziať si adaptér.

Sviatky:  1. a 6. január, 25. marec, 1. máj, 16. jún, 15. august, 28. október, 25. a 26. december.

Lekárne - sú dobre vybavené aj zahraničnými liekmi, otvorené spravidla od 8:00 hod. do skorých popoludňajších hodín. Niektoré dni v týždni aj po sieste približne do 20:00 hod.

Prenájom áut - štandardne patrí k poskytovaným službám turistického ruchu.

Príliv a odliv nespôsobujú významnejšie rozdiely medzi vzostupom a poklesom morskej hladiny, čo ocenia hlavne rodiny s malými deťmi.

 

Olympská riviéra

Jednou z najvýznamnejších rekreačných oblastí gréckej pevniny je Olympská riviéra. Leží cca 100 km južne od Solúna priamo pod svahmi mohutného Olympu (2917 m n. m.).  Predstavuje ideálnu kombináciu zlatého piesku, sýtomodrého mora, prírodných krás a širokej škály poskytovaných služieb.  Okrem oddychu na pláži môžete podniknúť pešiu vychádzku alebo cykloturistiku do pohoria Olympu.

 

Kalymnos

Ostrov Kalymnos je rozlohou malý (iba 110 km2), avšak rôznorodý a originálny. Leží v Obrázok Egejskom mori medzi ostrovom Kos a Leros. Je súčasťou súostrovia dodekany a je známy ako "ostrov lovcov morských húb".  Západné pobrežie charakterizujú romantické zátoky, pláže a dediny. Východná časť pôsobí pusto, ale práve tam sa  rozprestiera pomarančové údolie Vathi, nazývané oáza Kalymnosu.

História:

Bol osídlený podľa vykopávok už od neolitu. Od roku 1204 bol pod talianskou nadvládou, od roku 1313 ho prevzali johaniti z Rhodosu. V rokoch 1912 až 1943 okupovalo ostrov Taliansko, do konca II. svetovej vojny Nemecko. Od roku 1948 patrí Kalymnos Grécku.

Hlavné mesto:

Hlavným mestom ostrova je Kalimnos ( Pothia ). Nájdete tam množstvo kaviarní a taverien i múzeum, ktoré ukrýva vzácne nálezy vylovené z mora a dokumentuje históriu potápania na ostrove.

Zaujímavosti:

Záliv Vlyhadia - príjemné kúpanie, taverna so skvelým jedlom, návšteva múzea.

Chorio - bývalé hlavné mesto očarí návštevníkov byzantskou pevnosťou.

Údolie Vathi - leží cca 11 kilometrov od hlavného mesta. Patrí medzi zvláštnosti ostrova. Je veľmi úrodné. Obyvatelia údolia tu dlhé roky pestujú citróny a pomaranče.

Zátoka Linari - neďaleko zátoky sa nachádza bazilika Christos tis Jerusalim zo 6. stor. n. letopočtu.

Medzi najznámejšie strediská ostrova Kalymnos patria:

Stredisko Myrties je pokojné  a romantické s piesočnato kamienkovou plážou. Má pravidelné spojenie s ostrovom Leros.

Massuri je naopak najrušnejším strediskom ostrova s bohatou ponukou barov a taverien. Je známe svojou piesočnatou plážou. Zvláštnosťou je tmavý piesok. Kantuni sa pýši krásnou prírodnou piesočnatou plážou. Často je označovaná ako najkrajšia pláž ostrova. Je tu dostatok hotelov, apartmánov, barov a nočných klubov.

 

Korfu

Korfu po grécky Kerkyra leží v Iónskom mori západne od Albánska. Je to najsevernejší a tiež najzápadnejší ostrov spomedzi iónskych ostrovov. Je celý pokrytý zeleňou a má priaznivé klimatické podmienky zvlášť pre nás, stredoeurópanov. Pri túlaní sa ostrovom vás určite zaujmú malé zapadnuté horské dedinky, osamelé kláštory i stredoveké pevnosti, krásne pláže, priezračné a štýlové taverny s nezabudnuteľnými miestnymi špecialitami a kvalitným gréckym vínom. Rozloha ostrova je 592 km2.

Obrázok História:

Ostrov Korfu bol známy už mnoho storočí pred n. l.. Počas trvania Rímskej ríše sa dostal pod nadvládu Ríma. Tak ako aj iné ostrovy v Stredozemnom mori, aj Korfu zažil rušné chvíle. V 14. až 18. storočí patril Korfu Benátkam, potom ho pokoril Napoleon a neskôr spadal pod britskú správu. Až v r. 1864 sa stal súčasťou Grécka.

Hlavné mesto:

Kerkyra, hlavné mesto ostrova , ponúka návštevnkom množstvo historických pamiatok: Nová  a Stará pevnosť, archeologické múzeum, kostol sv. Spiridona - patróna ostrova, palác sv. Michala a Juraja, námestie Spianada, Villa Monrepos alebo Nikiforova ulica (obchodné centrum).

Zaujímavosti:

Ostrov Korfu si zamilovala známa rakúska cisárovná Sissi, nechala si tu  postaviť luxusné letné sídlo Achillion. Kúzlom tohto ostrova sa nechali zlákať aj také osobnosti ako Napoleon, či básnik lord Byron. Na Korfu sa dá spomínať ako na ostrov olivových stromov, mandľovníkov, cypriškov i eukalyptov a pieskových pláží.

Navštívte stredovekú pevnosť - Kassiopi, zámok cisárovnej Sissi -  Achilleón, najvyšší vrch ostrova Korfu - Pantokrator a Aqualand -v blízkosti hlavného mesta Kerkira.

Medzi najznámejšie strediská ostrova Korfu patria:

Aghios Georgios - stredisko na západnej strane ostrova je známe svojimi pieskovými plážami a bohatými vlnami.

Moraitika - príjemné letovisko s pieskovo-štrkovou plážou a príjemnou strediskovou promenádou. Pláž v Moraitike je popretkávaná veľkými palmami. Moraitika je druhé najväčšie stredisko ostrova.

Messonghi - stredisko pri ústí rieky Messonghi je obľúbené hlavne u mladých ľudí.

Benitses - malé stredisko, kde okrem kúpania možno navštíviť aj zaujímavé morské múzeum. Stredisko ponúka kamienkovo-piesočné pláže.

Barbati - ponúka krásnu pláž s bohatou ponukou vodných športov. Nad strediskom sa vypína najvyšší kopec ostrova - Pantokrator.

 

Kos

Ostrov Kos leží v Egejskom mori, medzi ostrovmi Kalymnos a Nisyros. So svojou rozlohou 295 km2 je tretím najväčším dodekanským ostrovom.   Prednosťou tohto ostrova je neporušená príroda a zeleň, ale i archeologické náleziská a pamätihodnosti. Autobusové spojenie je organizované z hlavného mesta Kos do jednotlivých miest a stredísk. Z ostrova je pravidelné spojenie do Turecka, rýchlo sa dá dostať do mesta Bodrum. Trajekty a lode dopravia turistov na ostrov Kalymnos, Rodos a Nisyros.

Obrázok História:

Najznámejším obyvateľom ostrova bol Hippokrates, meno ktorého je aj dnes známe vďaka Hippokratovej prísahe. Ostrov Kos bol už v 4. storočí pred n. l. vyhľadávaným miestom lekárskej školy. Kos striedavo patril Byzantskej ríši, Osmanskej ríši, neskôr Taliansku a až po druhej svetovej vojne Grécku.

Hlavné mesto:

Hlavným mestom je mesto Kos, môžete  v ňom obdivovať  pevnosť z 15. storočia, Archeologické múzeum, pozostatky rímskych kúpeľov a slávny strom "Hippokratov platan" v centre mesta, ktorý patrí medzi najväčšie platany v Európe.

Zaujímavosti:

Ostrov Kos patrí medzi turisticky atraktívne ostrovy Egejského mora. Obyvateľstvo sa venuje umeleckým remeslám a poľnohospodárstvu.

Asklepion - vykopávky lekárskej školy ležia cca 4 kilometre na západ od hlavného mesta Kos. Asklepion patrí medzi významné archeologické náleziská z času až do 4. storočia pred naším letopočtom.

Kefalos - Zrúcaniny baziliky Ajios Stefanos. Nachádza sa tu jedna z nakrajších pláží ostrova.

Zia - tradičná grécka dedinka, kde sa žije ešte stále ako začiatkom minulého storočia je obľúbeným miestom výletov. Ponúka výrobky z medu, olivového oleja a škorice.

Jaskyňa Aspri Petra pri obci Kefalos.

Vodný park - Lido waterpark sa nachádza pri Mastichari. Patrí k najväčším parkom v Grécku. Sú tu všetky možné atrakcie: napríklad tobogány, bazén s vlnobitím, crazy rieka, šmykľavky pre deti. Samozrejmosťou sú snack bar, reštaurácia a rôzne iné bary.

Medzi najznámejšie strediská ostrova Kos patria:

Kos - pekné mesto s pamiatkami a zároveň dovolenkové stredisko umožňuje stráviť bohatú dovolenku turistom, ktorí spájajú plávanie v mori s návštevou kultúrnych pamiatok a s nočným životom.

Psalidi - výhodu strediska sú čisté piesočno-kamienkové pláže, hotely pri pobreží a blízkosť hlavného mesta.

Tigaki (nazývané niekedy aj Tingaki)- je letovisko známe svojim bielym pieskom, ktorý je hlavnou ozdobou tunajších pláží v dĺžke neuveritených 10 kilometrov. More je tu pomerne plytké a teplé, príjemné pre rodiny s deťmi. Keďže je to náveterná strana ostrova, bývajú tu vlny vhodné na vodné športy.

Marmari - malé a príjemné stredisko má krásne piesočnaté pláže a čistú priezračnú vodu. V stredisku je dostatok barov, taverien a obchodíkov, ktoré vytvárajú príjemnú atmosféru pri večerných prechádzkach.

Mastichari - v tomto stredisku, ktoré vzniklo z rybárskej dedinky je možné nájsť nielen krásne piesočné pláže, ale aj taverny, bary a obchody. Okrem toho je tu prístav dostatočne vzdialený od pláže, ktorý zabezpečuje dobré lodné spojenie s hlavným mestom a susednými ostrovmi.

Kardamena - toto stredisko leží na východnej strane ostrova. Od hlavného mesta je vzdialené 30 km a od letiska iba 5 km. Stredisko má krásne piesočnaté pláže s bohatou ponukou vodných športov.

 

Kréta

Kréta je najväčší grécky ostrov. Krétu obmýva zo severu Krétske a z juhu Stredozemné more. Svojou rozlohou 8.200 štvorcových kilometrov sa zaradila na piate miesto medzi ostrovmi v Stredozemnom mori. Svojou rozmanitosťou nadchne každého návštevníka. Vysoké pohoria sú v kontraste s úrodnými nížinami a prekrásnymi plážami.

Obrázok História:

Prvé osídlenie bolo na Kréte už asi v roku 6000 pred n. l. Sídlili tu zruční ľudia, korí sa preslávili najmä svojou keramikou. Okolo roku 2000 pr. n. l. nastáva éra silnej kultúry, ktorá priniesla Kréte rozkvet a stavbu mnohých palácov. Táto civilizácia si dobyla svoje postavenie aj vďaka obchodným vzťahom, veľkej flotile a rozmachu stavebnej činnosti. Nie je presne známe, čo sa stalo s touto a nasledujúcou civilizáciou, avšak všeobecne sa uznáva teória o silnom zemetrasení. Je dosť pravdepodobné, že by ním mohlo byť zemetrasenie, ktoré bolo vyvolané výbuchom sopky na ostrove Santorini. Ďalšie obdobie nebolo pre Krétu veľmi šťastné. Začína sa boj o nadvládu a striedajú sa tu nielen kultúry, ale aj rôzne národy. Medzi prvých patria Dórovia a neskôr prichádzaju Rimania. Ešte pred našim letopočtom dobyli Krétu Arabi, ktorí nastolili veľkú porobu. Na konci prvého tisícročia sa Kréta dočkala rozkvetu a napriek miešaniu rôznych kultúr sa stáva prosperujúcim ostrovom. V r. 1204 sa však Kréta opäť dostáva pod nadvládu, tentokrát Benátskej republiky. Obdobie odboja ale aj umeleckého obohatenia sa končí v r. 1645, kedy Krétu dobyjú Turci. Turecké panstvo trvá neuveriteľne dlho aj napriek protestu domorodého obyvateľstva. Kréta sa vracia pod krídla gréckej mytologickej kultúry až v r. 1906.

Hlavné mesto:

Hlavným mestom ostrova je mesto Heraklion s množstvom historických pamiatok, taverien a obchodov.

Zaujímavosti:

Kréta je spojená s mnohými starými gréckymi bájami. Vládca bohov Zeus sa mal narodiť  v kvapľovej jaskyni pri hore Dikti. Ďalšou bájou je príbeh krásnej Európy, ktorú Zeus uniesol v podobe býka, a ktorá mu práve na Kréte porodila syny Minoa.  S týmto miestom sa spája aj všetkých známa  legenda o Daidalovi a Ikarovi.

Zá návštevu stojí Heraklion a sním Knossos s najznámejšími vykopávkami a palácom kráľa Mínoa s labyrintom pre Minotaura; 2. najznámejšie mesto Chania s benátsky prístavom, krásnymi palácmi a kostolmi a mešitami; Kláštor Gania, kde sa nachádzajú  najvýznamnejšie zbierky ikon z celého ostrova Kréta;  Ag. Sofia, unikátny kostolík v jaskyni so stalaktitmi a stalagmitmi, Kláštor Chrissoskalitissa,  v juhozápadnej časti ostrova, je vytesaný a vystavaný v skale, tiesňava Samaria, najdlhšia európska tiesňava (18 km) nachádza sa na Kréte.

Medzi najznámejšie strediská ostrova Kréta patria:

Chania - mimoriadne krásne mesto s nezabudnuteľným Benátskym prístavom, ktorý očarí každého návštevníka širokou ponukou reštaurácií a barov.

Heraklion - hlavné mesto Kréty ponúka historické pamiatky, krásne promenády a výborné reštaurácie a taverny.

Medzi obĺúbené letoviská patria aj Amoudara  s krásnou dlhou plážou,  Agia Marina, ktorá vyniká čistou morskou vodou a príjemným vlnobitím, Platanias - krásna pláž a promenáda s množstvom ob chodíkov, taverien a reštaurácií, Malia - stredisko v blízkosti vykopávok ponúka pekné a čisté pláže, Chersonissos - rušné stredisko, ktoré obľubujú prevažne mladí ľudia. V blízkosti strediska je vodný park, Mátala - stredisko na juhozápade ostrova je známe plážou s čiernym pieskom.

 

Samos

Ostrov Samos leží v Egejskom mori v tesnej blízkosti tureckého pobrežia. Má ideálnu klímu s dlhým a teplým letom. Pýši sa plážami so zlatistým pieskom i hladkými okruhliakmi. Západ ostrova je hornatý s bohatou flórou a malebnými horskými dedinkami. Rovnako očaria úrodné nížiny s olivovníkmi, mandľovníkmi, pomarančovníkmi a vinnou révou. Veľmi typické pre Samos je tkáčstvo, hrnčiarstvo a výroba keramiky. Je známy aj svojim sladkým likérovým vínom, ktoré je už tisíce rokov považované za nektár olympských bohov.

Obrázok História:

Samos rozkvital už v 6. storočí pred n. l. Podobne ako ďalšie ostrovy v Egejskom mori aj Samos podliehal rôznym nadvládam, ale od roku 1912 pripadol Grécku.

Hlavné mesto:

Samos - Vathy, kde môžete navštíviť archeologické múzeum.

Zaujímavosti:

Eupalinov tunel, postavený  Polykratom na základe Pythagorovej tézy "Čísla sú princípom bytia".  Tunel bol kopaný z dvoch strán hory a vďaka dokonalým matematickým prepočtom sa obe cesty spojili takmer uprostred. Slúžil ako prívod vody do hlavného mesta a neskôr ako tajný priechod v prípade obliehania. Heraion, chrám bohyne Héry. Pytagorion - rodné mestečko slávneho matematika Pytagora.

Medzi najznámejšie strediská ostrova Samos patria:

Votsalaka - leží na juhozápadnej strane ostrova v malebnej zátoke Marathokampos.

Pythagorio - jedno z najväčších stredísk ostrova, leží na juhovýchode. Stredisko má k dispozícii pláž Potokaki Beach a cca 4 km od strediska leží nádherná pláž Psili Amos s jemným pieskom.

 

Santorini

Tento romantický ostrov v Egejského mory je vulkanického pôvodu, predstavuje impozantný kráter trčiaci z mora. Mnohí veria, že je bájnou Atlantídou. Ostrov má neopísateľnú bielo-modrú architektúru, ktorá na čiernom kráteri vytvára nádherné scenérie.

Obrázok História:

Históriu ostrova ovplyvnil výbuch sopky v 15. storočí pred n. l. Následkom zničujúceho výbuchu zanikla nielen kultúra na Santorini, ale aj minojská kultúra na Kréte. Po čase sa na ostrov Santorini začali sťahovať Kréťania. Santorini sa nevyhol mocenským vojnám ani náporom pirátov. Ku Grécku sa pričlenil v r. 1830.

Hlavné mesto:

Hlavným mestom sa na počiatku 19. storočia stala Fira, biele mesto nad zátokou. Musíte zdolať 587 schodov, alebo sa do prudkého svahu vyviesť na chrbte somárika či pohodlnou lanovkou. Samotná prechádzka uličkami tohto mesta je radosťou. Malé domčeky, zapustené do skaly, jedno- alebo dvoj podlažné. Terasy domov sú navzájom poprepájané so zdobenými klenbami a  fasádami.

Zaujímavosti:

Za návštevu stojí samotné mesto Fira s jeho architektúrou a tajomnosťou. Nachádza sa tu aj archeologické múzeum. Na juhu ostrova Vás očarí zachovalé minójske mesto Akrotiri. Pri sopečnom výbuchu bolo úplne zničené a zasypané kamením, archeológovia tam dnes objavili zachovalé domy svedčiace o vyspelej kultúre.

Medzi najznámejšie strediská ostrova Santorini patria:

Akrotiri, príjemné stredisko s piesočnato kamienkovými plážami a Kamari, známe širokými plážami s čiernym pieskom.

 

Rhodos

Rhodos je najväčším ostrovom súostrovia Dodekanes, jeho rozloha je 1 398 km2.  Stredozemné more sa tu stretáva s Egejským a prináša západnej časti ostrova i v letných mesiacoch mierny vietor.  Ostrov Vás očarí bohatým rastlinstvom. Pokrývajú ho  olivové, figové a cyprusové háje, rastú tu pomarančovníky, pínie, tymián i levandule.

Obrázok História:

Osídlenie ostrova sa datuje od doby kamennej. Jeho sláva rástla aj vďaka Rhodskému kolosu, ktorý bol jedným zo siedmich divov sveta. Podľa dostupných prameňov samotná socha boha Hélia merala 32 metrov, pričom stála na 10 metrovom podstavci. Bronzová socha slúžila ako maják. Na nešťastie sa však kolos zrútil pri zemetrasení. Rhodos nestrácal na význame. Sídlila tu známa rečnícka škola. V 13. storočí zažil Rhodos búrlivé obdobie, v klorom sa o vládu bili Arabi, Gréci, Janovčania a rád johanidov. Neskoršie sa snažili ovládnuť ostrov Egypťania. V 16. storočí sa Rhodos dostal pod tureckú a začiatkom 20. storočia pod taliansku nadvládu. Gréckym sa ostrov stal až po druhej svetovej vojne v r. 1947.

Hlavné mesto:

Hlavné mesto Rhodos leží na severovýchodnom cípe ostrova. Vody jeho prístavu brázdia lode z celého sveta a zebezpečujú spojenie do Atén, na Krétu, Santorini a ostatné susedné ostrovy. Väčšie a luxusné lode poskytujú pravidelné spojenie s Tureckom, Cyprom a Izraelom. Najfrekventovanejšou časťou hlavného mesta Rodos je starý prístav Mandraki. Tu sa nachádza známa socha jeleňa. Na tomto mieste stál kedysi Rhodský kolos.

Obrázok Zaujímavosti:

Rhodos - nachádza sa tu staré mesto postavené rytierskym rádom sv. Juraja ( Palác veľmajstrov, auvernský vysokoškolský internát, akropola, amfiteáter, štadión a turecká štvrť so Sulejmanovou mešitou) V prístave stával Rhodský kolos.

Údolie motýľov (Petaloudes) - obľúbené miesto červenohnedých motýľov patrí medzi európske rarity. Údolie je oázou uprostred horúceho leta. Je tu vybudovaný turistický chodník, ktorý je lemovaný nádherným potôčikom pozdĺž rokliny, kde sídlia motýle. Súčasťou údolia je aj múzeum.

Lindos - chrám bohyne Athény (zo 4. stor. pred n. l.), Akropola.

Ostrov Symi - je považovaný za jeden z najkrajších v súostroví Dodekanes.  Žije tu len 2 500 obyvateľov, ich hlavným poslaním je rybárčenie a stavba lodí. Hlavné mesto ostrova ponúka množstvo malých romantický uličiek s krásnym kostolíkom a malebným prístavom, tavernami. Na celom ostrove nájdete okolo 77 kostolov.

Medzi najznámejšie strediská ostrova Rhodos patria:

Kremasti - obľúbené miesto neďaleko údolia motýľov.

Kalithea - jediné stredisko s možnosťou potápania s potápačskými prístrojmi.

Faliraki - veľmi známe stredisko ponúka krásne pláže a rušný nočný život.

Kolymbia - známe vďaka veľmi pekným piesočnatým plážam.

Lindos - je pomerne živé, rušné stredisko pod nádherným kopcom s akropolou. Je tam množstvo barov, reštaurácií a taverien.

Pefkos - romantické stredisko, s krásnymi piesočnatými plážami a čistou blankytnou vodou.

 

Thasos

Thasos je najsevernejším ostrovom Grécka. Leží blízko Macedónska v Egejskom mori. Poeticky ho nazývajú "zeleným smaragdom". Po obvode ostrova vedie hlavná komunikácia, vďaka ktorej môžete ľahko navštíviť pláže s jemným pieskom i hlboké skalnaté zátoky. Keď sa povie Thasos, má sa na myslí zelená nádhera ostrova, olivové hája, vynikajúci med a známa ťažba mramoru.

Obrázok História:

Thassos mal najprv neolitické osídlenie, postupne bol dobývaný Féninčanmi, Thrákmi, Rimanmi, Egypťanmi a ďalšími národmi. V 7. stor. pred n. l. si ostrov podmanili Gréci z ostrova Paros a vybudovali tu pevný štát s nezávislou menou. Ostrov sa stal stredom záujmu medzi Athénami a Spartou, v roku 340 pred n. l. bol pripojený k Makedonii. Ďalší veľký rozkvet Thassos zaznamenal za nadvlády Rimanov.

Hlavné mesto:

Thasos (Limenas) - mesto s romantickým prístavom a akropolou s nádhernou vyhliadkou na okolie. Množstvo obchodov a kaviarní poskytuje rušný nočný život.

Zaujímavosti:

Kláštor Archangelos - ženský kláštor Archanjela Michala umiestnený vysoko v skalách, Aliki - na pláži sa nachádzajú antické mramorové zvyšky svätýň a bazilík, Theologos - najstaršia osada ostrova preslávená vinárstvom, pláž Chrissi Akti so zlatým pieskom medzi strediskami Skala Potamias a Skala Panagias.

Medzi najznámejšie strediská ostrova Thasos patria:

Limenaria, malé stredisko s peknou plážou a množstvom taverien s typickou gréckou kuchyňou. Potos,  sympatické stredisko s promenádou. Na pláži je široký výber vodných športov.

 

Zakynthos

Zakynthos je najjužnejším ostrovom spomedzi iónskych ostrovov Grécka. Leží blízko Peloponézu v Iónskom mori. Ostrov je nazývaný "Ostrovom vôní" alebo tiež "Kvetinou východu". 

Obrázok História:

História ostrova je popretkávaná bojom o stredisko obchodu. Medzi prvých osídlencov patrili Achájci a Arkádi.V r. 455 pred n.l. sa ostrov pričlenil k Aténam. Neskôr ostrov ovládli Macedónci a Rimania. Ostrov bol niekoľkokrát spustošený. Takmer tri storočia ostrov ovládali Benátčania, čo sa prejavilo na jeho atmosfére, ktorá sa zachovala dodnes.

Hlavné mesto:

Hlavným mestom je mesto Zakynthos. Dominantou je kostol svätého Dionýsia, patróna Ostrova. Okrem neho môžete obdivovať veľa historických pamiato ako kostoly svätého Marka a Lazara, zbytky starého hradu, či navštíviť múzeum. 

Zaujímavosti:

U juhovýchodného cípu ostrova je najväčšia hĺbka mora v celom Stredomorí - tzv. "Inousská prepadlina", ktorá je hlboká 4500 m. . Medzi najväčšiu atrakciu patrí skalnatá krasová planina s výškou 737 metrov. Jej čaro dotvára záliv s tyrkysovovo priezračnou vodou, ktorá spolu so starým vrakom stroskotanej lode tvorí nezabudnuteľnú spomienku. V Laganskom zálive sa Vám naskytne jedinečná príležitosť pozoroObrázokvať korytnačky Caretta-Caretta. Na ostorvčeku Pelouzo majú naopak svoj domov desiatky tuleňov stredomorských.

Medzi najznámejšie strediská ostrova Zakynthos patria:

Alikes - malé stredisko ponúkajúce aktívnu dovolenku s množstvom vodných športov.

Alikanas - typická grécka atmosféra a krásne pláže Alikanas Beach a Agios Beach.

Amudi - rybárska dedina, ktorá láka turistov práve svojou tradičnou atmosférou. Tsilivi - krásne piesočné pláže s pozvoľným vstupom do mora. Pláž v Tsilivi sa pýši Modrou vlajkou (čistota vody). Kalamaki - najznámejša pláž ostrova - Caretta Beach, je známa ako hniezdisko korytnačiek. Laganas - najrušnejšie stredisko ostrova.

 

Oficiálný názov         :          Helénska republika

Rozloha                   :          131 944 km2

Počet obyvateľov      :          11 125 179 (údaj z roku 2006)

Hustota obyvateľstva :          82,9 obyv. / km2

Hlavné mesto            :          Atény

Dôležité mestá          :          Solún (Thessaloniki), Patras, Lamia, Iraklion, Rhodos

Úradný jazyk             :          novogréčtina, tzv. ľudový jazyk dimotiki

Mena                        :          EURO (EUR)

Telefónna predvoľba    :          0030

Dôležité adresy:

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Aténach

Georgiou Seferi 4, Paleo Psychiko, 154 52, Atény

Tel: 0030-210 / 677 1980, E-mail:  embassy@athens.mfa.sk

Konzulárne oddelenie ZÚ SR:

Tel: 0030/6932 408 028, E-mail: consulate@athens.mfa.sk

 Podmienky vstupu:    

Po 1. 5. 2004 môžu občania SR vstupovať na územie Grécka ako turisti na platný cestovný pas alebo občiansky preukaz.

Núdzové telefónne čísla:       

Prvá pomoc = 166

Informácie o pohotovosti (nemocnice a lekárne) = 1434

Požiarnici = 199

Turistická polícia = 171

 Návrat

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Re: Re: Info

(Patrícia, 22. 3. 2018 20:35)

vďaka za odpoveď, všetky pod odkazom vo Fotoalbume rok 2017 sú nádherné. Skúsim teda FB, ak môžem - nájdem pod Marian Koscelnik?

Jachting.

(Marian, 22. 3. 2018 20:48)

Zdravim Patricia. Tu neviem dať link na FB. Ja mám v dolnej časti na stránke aj mail aj mobil. Keď kliknete na ikonky Facebook dostanete sa na môj profil...

Re: Re: Re: Info

(Marian, 22. 3. 2018 20:48)

https://www.facebook.com/Marian.Koscelnik

Info

(Patrícia, 21. 3. 2018 22:19)

prajem pekný deň, zvažujeme jachting v Grécku. oČarili nás Vaše fotky z roku 2017. Prezradíte z ktorého miesta sú?

Re: Info

(Marian, 21. 3. 2018 22:29)

Ahoj Patricia.

Je to z Ionského mora, ale neviem ktoré konkrétne fotky máš na mysli?

V prípade záujmu zavolaj alebo je lepšie komunikovať cez FB...

KLOBUK DOLE

(Lucia, 20. 4. 2010 14:28)

je to super spracovane, videa su zaujimave a fotky pekne. kratky a vystizny popis miest, zaujimave dolezite informacie. uz sa tesim na plavbu!

Re: KLOBUK DOLE

(Lucia, 22. 7. 2013 11:39)

Ahoj Lucia. Teraz v auguste mam este volne terminy...:):)
MARIAN

Skvele!!!

(Michal, 28. 7. 2011 13:08)

Vynikajuce,vystizne....drzim palce.

Info

(Denis, 5. 1. 2011 16:43)

Práve čítam tvoj web a vidím, že to je to najlepšie čo som doteraz videl.

bozske Ateny

(herodes, 31. 7. 2009 10:05)

Toto je zatial najlepsi suhrn dolezitych informacii o Grecku, co som nasiel. skutocne ocenujem! ja som nasiel toto> http://www.facebook.com/cityofathens?ref=ts, http://www.facebook.com/pages/Athens-Convention-Bureau-Solutions-for-organizing-a-conference-in-Athens/73517876783?sid=e956b173269ed4891714b21675346540&ref=search
>je to s kazdodennymi updatmi, cerstve a dolezite info napr. aj o kulturnom diani v Atenach al. conferenciach. Tesim sa toto leto sa tam po rokoch opat chystame jachtit!

Grécka história

(Imro Kolesár, 27. 3. 2009 10:05)

Super komplexná informácia o Gréckej histoórii.. Imro